Loading…
For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Blog Details

Mazda-AZ-1

Mazda AZ-1, Mazda tarafından 1980’lerin ortalarında üretilmiş klasik bir Japon spor otomobilidir. Türünün ilk örneğiydi, iki koltuklu, martı kanadı kapıları olan ortadan motorlu bir spor otomobildi. AZ-1, Honda CRX ve Toyota MR2 gibileriyle rekabet edebilecek hafif, çevik ve uygun fiyatlı bir spor otomobil olacak şekilde tasarlandı.

AZ-1, Suzuki tarafından tasarlanan ve Japonya’da satılan iki koltuklu küçük bir spor otomobil olan Suzuki Cara’ya dayanıyordu. AZ-1, Cara’nın daha şık ve sportif bir versiyonu olacak şekilde tasarlandı. AZ-1, 63 beygir gücü ve 66 lb-ft tork üreten 660cc üç silindirli turboşarjlı bir motorla çalışıyordu. Motor, arabanın ortasına monte edildi ve bu da ona orta motor düzeni sağladı. AZ-1 ayrıca dört tekerlekten çekiş ile donatıldı ve bu da ona mükemmel yol tutuşu ve yol tutuşu sağladı.

AZ-1, hafif ve uygun fiyatlı bir spor otomobil olarak tasarlandı. Sadece 1.800 lb ağırlığındaydı ve nispeten küçük bir ayak izine sahipti, bu da dar alanlarda manevra yapmayı kolaylaştırıyordu. AZ-1 ayrıca, sürüşü kolaylaştıran yarı otomatik bir şanzımanla donatıldı.

AZ-1, Japonya’daki araba tutkunları tarafından çok beğenildi ve hafifliği, çevik kullanımı ve uygun fiyat etiketi nedeniyle övgü aldı. AZ-1, o sırada Japonya’da bulunan birkaç ortadan motorlu arabadan biri olduğu için koleksiyoncular arasında da popülerdi.

AZ-1 yalnızca birkaç yıl üretildi ve sonunda Mazda RX-7 ile değiştirildi. AZ-1 hiçbir zaman resmi olarak diğer ülkelere ihraç edilmedi, ancak bazı modeller ABD ve Avrupa’ya ithal edildi. AZ-1 artık çok aranan bir klasik ve müzayedelerde yüksek fiyatlara satılabiliyor.

AZ-1, bugün hala araba tutkunları tarafından sevilen klasik bir Japon spor otomobilidir. Hafifliği, çevik kullanımı ve uygun fiyat etiketi, onu eğlenceli ve benzersiz bir spor otomobil arayanlar için çekici bir seçenek haline getiriyor. AZ-1, gittiği her yerde dikkatleri üzerine çekeceği kesin olan, nadir ve koleksiyonluk bir arabadır.

classicsofarabia.com – الصفحة الرئيسية لعشاق السيارات الكلاسيكية في الشرق الأوسط سيارات كلاسيكية للبيع في الشرق الأوسط ، مزاد ، قطع غيار سيارات ، منتدى مجتمعي ، سوق ، مجلة ، مدونة ، دليل أعمال. الإمارات العربية المتحدة (الإمارات العربية المتحدة) – اليمن – تركيا – تونس – سوريا – المملكة العربية السعودية (السعودية) – قطر – فلسطين – عمان – المغرب – ليبيا – لبنان – الكويت – الأردن – العراق – مصر – قبرص – البحرين – الجزائر

[mc4wp_form id=24194]

click here