Loading…
For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Nissan-Fairlady Z

Nissan Fairlady Z (Datsun 240Z veya kısaca Z olarak da bilinir), 1969’da piyasaya sürülmesinden bu yana otomotiv endüstrisinin simgesi haline gelen klasik bir Japon spor otomobilidir. Japonya ve hızla dünya çapındaki meraklılar için popüler bir seçim haline geldi. Zamanı için devrim niteliğinde bir otomobildi ve o zamandan beri koleksiyoncular tarafından çok aranan bir klasik haline geldi.

Fairlady Z, orijinal olarak iki kapılı bir coupe olarak tasarlandı ve hem 2,4 litrelik sıralı altılı hem de 2,6 litrelik sıralı altılı olarak mevcuttu. Motor, dört vitesli bir manuel şanzıman veya üç vitesli bir otomatik şanzımanla eşleştirildi. Araba, düşük bir ağırlık merkezi ile hafif olacak şekilde tasarlandı ve şık, aerodinamik bir gövde stiline sahipti.

Fairlady Z, onu zamanının diğer arabalarından ayıran bir dizi özelliğe sahipti. Bağımsız süspansiyonu, disk frenleri ve sınırlı kaymalı diferansiyeli vardı. İç mekan, konforlu koltuklar ve yolcular için bolca yer ile iyi döşenmişti. Otomobilin ayrıca ızgarasında ve bagaj kapağında Fairlady Z’nin ikonik bir sembolü haline gelen benzersiz bir “Z” logosu vardı.

Fairlady Z, zamanında popüler bir otomobildi ve bugün de popülerliğini koruyor. Pek çok meraklı, arabayı orijinal durumuna geri getirirken, diğerleri de kendi zevklerine göre modifiye etti. Araba hala araba fuarlarında görülüyor ve koleksiyoncular için popüler bir seçim.

Fairlady Z, 280ZX ile değiştirildiği 1978 yılına kadar üretildi. 280ZX, Fairlady Z’nin daha büyük bir motoru ve daha fazla özelliği olan daha modern, lüks bir versiyonuydu. 280ZX, Fairlady Z kadar popüler değildi ama yine de sadık bir hayran kitlesine sahip.

Fairlady Z, 50 yılı aşkın bir süredir piyasada olan ikonik bir otomobildir. Hem meraklıları hem de koleksiyonerler tarafından hala beğenilen bir klasik. Zamanı için devrim niteliğinde bir otomobildi ve o zamandan beri çok aranan bir klasik haline geldi. Fairlady Z, otomotiv tarihinde her zaman yeri olacak bir otomobil.

classicsofarabia.com – الصفحة الرئيسية لعشاق السيارات الكلاسيكية في الشرق الأوسط سيارات كلاسيكية للبيع في الشرق الأوسط ، مزاد ، قطع غيار سيارات ، منتدى مجتمعي ، سوق ، مجلة ، مدونة ، دليل أعمال. الإمارات العربية المتحدة (الإمارات العربية المتحدة) – اليمن – تركيا – تونس – سوريا – المملكة العربية السعودية (السعودية) – قطر – فلسطين – عمان – المغرب – ليبيا – لبنان – الكويت – الأردن – العراق – مصر – قبرص – البحرين – الجزائر

[mc4wp_form id=24194]

click here